Wysłuchaj informacji na temat Centrum Rozwoju NGO
Aktualizacja 30.05.
Dziękujemy za zaangażowanie i wpłaty na rzecz powstania Centrum Rozwoju NGO. Informujemy, że rozmowy z właścicielem lokalu nie przyniosły zadowalających rezultatów. Fundacja podjęła decyzję o rozpoczęciu rozmów i poszukiwaniu innego lokalu, który będzie dawał możliwość relacji wszystkich założonych funkcji.
Wszystkie środki pozyskane w ramach zbiórki posłużą na realizację założonej misji i stworzeniu miejsca, które będzie wspierać NGO w ich profesjonalizacji i podnoszeniu kompetencji biznesowych oraz wspomagać nawiązywanie relacji z przedstawicielami biznesu i samorządu.
Na bieżąco będziemy informować o ustaleniach i podjętych krokach.
Fundacja Pro NGO jako organizacja parasolowa od kilku lat wspiera i edukuje organizacje pozarządowe, rozwija współprace międzysektorowe, a także pomaga organizacjom pozarządowym budować relacje z sektorem prywatnym. Współpracujemy z urzędami (ponad 130 jednostek) oraz posiadamy kontakty i relacje z przedstawicielami biznesu, których angażujemy w projekty społeczne, merytoryczne, wolontariat i wsparcie produktowe, które realnie rozwija trzeci sektor.
Obecnie zakres niesionej pomocy oraz perspektywy zwiększenia skali naszych działań są uwarunkowane posiadaniem lokalu, który będzie pełnił funkcję edukacyjną, informacyjną, społeczną oraz rolę magazynu produktów.
Celem zbiórki jest stworzenie Centrum Rozwoju NGO, które pozwoli jeszcze skuteczniej rozwijać organizacje pozarządowe, aby te mogły wspierać większą liczbę beneficjentów. W Centrum Rozwoju NGO różne grupy będą mogły korzystać z przygotowanych rozwiązań takich jak spotkania, szkolenia, warsztaty, wymiana informacji, networking.
Zadaniem Centrum będzie profesjonalizacja organizacji pozarządowych, przekazywanie wiedzy i inspiracji, wsparcie produktowe oraz budowanie relacji międzysektorowych, zwłaszcza w obszarze współpracy z biznesem. W przestrzeni tej realizowane będą także działania mające na celu edukację, budowanie partnerstw, relacji oraz asymilację grup interesariuszy np. seniorów, dzieci i młodzieży, uchodźców.
Misją Centrum jest wyedukowanie nowoczesnych, świadomych organizacji, które działają profesjonalnie, partnersko i transparentnie, mają długofalowe plany i strategie oraz wiedzą jak chcą się rozwijać. Specjalizacją Centrum będzie przekazywanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia współpracy z firmami i korporacjami, a także wsparcie NGO w inicjowaniu działań z obszaru CSR, HR, wolontariatu pracowniczego oraz ESG.
Centrum stanie się miejscem, które kompleksowo odpowiadać będzie na potrzeby NGO, wspierać beneficjentów ich działań oraz rozwijać systemowo trzeci sektor w Polsce. Ponadto propagować będzie inicjatywy i współprace międzysektorowe oraz dostarczać firmom informacje i narzędzia, które ułatwią im podejmowanie współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Zadania Centrum:
- prowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych dla NGO,
- bezpośrednie wsparcie organizacji pozarządowych – zapewnienie dostępności ekspertów i konsultantów w godzinach funkcjonowania Centrum,
- diagnozowanie wyzwań i problemów III sektora podczas m.in. spotkań grup roboczych,
- realizacja szkoleń, spotkań, warsztatów dla interesariuszy,
- networking z przedstawicielami biznesu,
- tworzenie przestrzeni do rozmów i wymiany doświadczeń między przedstawicielami NGO,
- udostępnianie przestrzeni na spotkania oraz do pracy indywidualnej i zespołowej,
- magazyn rzeczy – przyjmowanie, sprawdzanie i przekazywanie sprzętu, produktów oraz mebli organizacjom pozarządowym i innym potrzebującym.
Beneficjenci Centrum:
- organizacje pozarządowe,
- społecznicy i osoby związane z trzecim sektorem np. grupy nieformalne, lokalni liderzy, wolontariusze,
- organizacje pozarządowe wspierające Uchodźców,
- beneficjenci działań np. seniorzy, uchodźcy, dzieci i młodzież,
- firmy oraz ich pracownicy,
- przedstawiciele JST.
Nie wszystko możemy zrobić online!
Organizacje pozarządowe potrzebują miejsca, które będzie sprzyjać rozwijaniu ich kompetencji biznesowych, odpowiadać na potrzeby związane z rozwojem i dywersyfikacją przychodów, wspierać w poszukiwaniu nowych i innowacyjnych pomysłów oraz dostarczać gotowe narzędzia. Stworzenie Centrum będzie miało również korzyść dla środowiska biznesowego, będziemy tworzyć przestrzeń do networkingu, nawiązywania relacji i współprac, dostarczać informacje o sytuacji i potrzebach NGO.
Dane dotyczące lokalu
Lokalizacja: Wieliczka
Czas trwania projektu: 5-10 lat
Status prawny lokalu: umowa najmu z opcją pierwszeństwa przy przedłużeniu.
Lokal o wielkości 164 m.kw znajduje się w sercu Wieliczki (5 km od Krakowa), w bliskiej odległości od rynku oraz stacji PKP. Posiada ogromy potencjał i możliwości adaptacyjne, jednak wymaga generalnego remontu. Rozpoczęliśmy już rozmowy z właścicielem lokalu, przeprowadziliśmy oględziny budynku oraz otrzymaliśmy wstępną propozycję warunków najmu.
Oczami wyobraźni widzimy wspaniale funkcjonującą przestrzeń, na którą składać się będą:
- Magazyn stacjonarny (pomieszczenie 0.07) – pełni funkcję buforową dla sprzętu i produktów przekazywanych przez firmy. Produkty, które trafią do magazynu, po weryfikacji oraz przeprowadzeniu naboru, będą przekazywane beneficjentom.
- Przestrzeń edukacyjna (pomieszczenie 0.08) – sala szkoleniowa typu open space (zależnie od aranżacji) umożliwiająca prowadzenie szkoleń, spotkań i networkingu.
- Przestrzeń biurowa (pomieszczenie 0.01) – adaptacja 4-6 stanowisk do pracy biurowej, połączona z pełną obsługą beneficjentów Centrum.
- Zaplecze socjalne (pomieszczenie 0.05) – aneks kuchenny oraz miejsce do spożywania posiłków.
- Sanitariaty (pomieszczenie 0.03 i 0.04) – toalety.
- Pomieszczenie do spotkań i pracy kreatywnej (pomieszczenie 0.02) – pomieszczanie do pracy zespołowej, warsztatowej i spotkań w małym gronie.
Zakres prac remontowych i wykończeniowych:
Lokal przez kilka lat nie był wynajmowany ani użytkowany. Przestrzeń wymaga generalnego remontu wnętrza budynku, usunięcia zabudowy ścian (płyty karton gips), wykonanie nowej instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej, wyrównanie i pomalowanie ścian, wykonanie kuchni oraz toalety, umeblowanie oraz adaptacja pomieszczeń.
Jest to wyzwanie i jednocześnie okazja, aby Centrum Rozwoju NGO otrzymało szansę adaptacji i dostosowania do pełnionej funkcji. Do tego potrzebne jest Twoje wsparcie!
Mamy ambitny plan, aby jeszcze w tym roku uruchomić Centrum, żeby to osiągnąć musimy rozpocząć pracę w czerwcu, dlatego podzieliliśmy działania na kilka etapów:
Etap 0 – Formalności:
- Po zebraniu środków niezbędnych do uruchomienia i adaptacji, przystąpimy do negocjacji i podpisania umowy z właścicielem obiektu.
Czas: 4 tygodnie
Koszt: 0 złotych
Etap I – Przygotowanie:
- Przygotowanie planu obiektu (aranżacja).
- Opracowanie planu nowej instalacji wod-kan. i elektrycznej.
- Demontaż płyt kartonowo-gipsowych, osuszenie i zabezpieczenie ścian.
- Wymiana rury kanalizacyjnej.
Czas: 5 tygodni
Koszt: 35 000 złotych
Etap II – Remont:
- wykonanie instalacji wod-kan. i elektrycznych,
- osuszenie ścian,
- wykonanie ścianek g-k,
- remont pomieszczeń (tynkowanie, szpachlowanie, malowanie),
- zakup i montaż kuchni,
- wykonanie toalety wraz z białym montażem,
- zakup i montaż drzwi wraz z ościeżnicami,
- wykończenie ścian i podłóg płytkami.
Czas: 8 tygodni
Koszt: 135 000 złotych
Etap III – Wyposażenie:
- regały do magazynu,
- meble biurowe – 6 kompletów (biurko+krzesło),
- szafy biurowe,
- rzutnik i ekran projekcyjny,
- stoły i krzesła do sali konferencyjnej,
- urządzenie wielofunkcyjne,
- drobne akcesoria biurowe.
Czas: 8 tygodni
Koszt: 50 000 złotych
Etap IV – Uruchomienie Centrum:
- Pokrycie kosztów pierwszego roku funkcjonowania (czynsz, media: ogrzewanie, prąd, internet, woda, ścieki).
Czas: 12 miesięcy
Koszt: 30 000 złotych
Pomóż nam w stworzeniu unikalnego miejsca na mapie Polski.
Wpłać darowiznę na konto
Bank BNP Paribas, Numer konta: PL23 1600 1462 1894 0271 8000 0002
Tytułem: Centrum Rozwoju NGO
Włącz się aktywnie w stworzenie Centrum Rozwoju NGO. Realizuj cele CSR, wolontariat pracowniczy poprzez współtworzenie i aktywny udział w funkcjonowaniu Centrum.
Każda firma, która wesprze finansowo powstanie Centrum kwotą minimum 5 000 zł otrzyma darmowe szkolenie dotyczące NGO i współpracy z trzecim sektorem dla swoich pracowników! Ponadto zamieścimy logo Twojej organizacji na stronie Centrum w informacji o darczyńcach i przyjaciołach, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca.
Jeśli chcesz wesprzeć inicjatywę większą kwotą, skontaktuj się z nami, aby wspólnie porozmawiać o tym, jak my możemy wesprzeć Twoje cele.
Wspólnie budujmy lepsze jutro!
Fundacja Pro NGO – poznaj nas!
Fundacja wspiera organizacje pozarządowe oraz ich beneficjentów. Głównym zadaniem Fundacji jest edukacja oraz prowadzenie działań, które mają przygotować NGO do nawiązania współpracy z firmami i instytucjami rządowymi. Inspirujemy do działania firmy, korporacje oraz urzędy tworząc innowacyjne projekty społeczne. W swoich codziennych działaniach tworzymy przestrzeń do podejmowania dialogu przedstawicieli różnych branż i sektorów, propagujemy ideę wolontariatu pracowniczego, społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zrównoważonego rozwoju.
Fundacja w liczbach
Zobacz co dotychczas udało się nam osiągnąć. Przeczytaj Raport z działań Fundacji za 2022 rok.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Napisz: [email protected]
Zadzwoń: 511-614-144